Jota-karageninas slopina SARS-CoV-2 jungimąsi prie žmogaus ląstelių

Koronavirusas (SARS-CoV-2) ir toliau išlieka didelė grėsmė žmonių sveikatai.
Antivirusinis jota-karagenino (veiklioji AGOVIRAX® medžiaga) efektyvumas prieš įvairius virusus, sukeliančius virusines kvėpavimo takų infekcijas (rinovirusus, koronavirusus, gripo ir paragripo virusus, žmogaus metapneumovirusą, respiracinį sincitinį virusą ir kt.), yra patvirtintas in vitro ir in vivo tyrimais.
Terapinis jota-karagenino efektyvumas buvo įrodytas klinikiniuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo daugiau kaip 600 pacientų, sergančių virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis. Pagrindinis jota-karagenino privalumas yra šios medžiagos plataus spektro antivirusinis aktyvumas prieš įvairių tipų virusus, kuris ypač svarbus kalbant apie rinovirusus arba koronavirusus.
Paprastai COVID-19 užsikrečiama virusui patekus į organizmą per nosiaryklę.
Jota-karageninas padengia nosiaryklės gleivinės paviršių suformuodamas fizinį barjerą, kuris apsaugo nuo virusų, sukeliančių kvėpavimo takų infekcijas, sklaidos. Tai savo ruožtu mažina virusų kiekį gleivinėje ir leidžia natūraliems organizmo apsauginiams mechanizmams lengviau kovoti su infekcija.
Jota-karageninas slopina SARS-CoV-2 patekimą į ląstelę ir mažina riziką užsikrėsti COVID-19 iki 80%2
Klinikiniame tyrime dalyvavo 394 gydytojai kontaktuojantys su COVID-19 užsikrėtusiais pacientais. 196-iems gydytojams buvo paskirta 20 dienų vartoti nosies purškalą su jota-karageninu, o 198 – placebą. Tyrimo metu sergamumas COVID-19 reikšmingai skyrėsi tarp tiriamųjų, gavusių nosies purškalą su jota-karageninu (sirgo 2 iš 196 [1,0%]) ir asmenų, gavusių placebą (sirgo 10 iš 198 [5,0%]). Nustatyta, kad santykinis rizikos susirgti COVID-19 sumažėjimas buvo 79,8%.

Jota-karageninas sumažina virusų kiekį nosiaryklės gleivinėje iki 92%1
Pirmus peršalimo simptomus pajutę pacientai buvo suskirstyti į dvi gydymo grupes: jota-karagenino ir placebo. Per pirmąjį vizitą visiems tiriamiesiems buvo atliktas kiekybinis PGR tyrimas virusų kiekiui nosiaryklėje nustatyti. Praėjus 3–5 dienoms nuo gydymo pradžios, buvo atliktas antras kiekybinis PGR tyrimas. Virusų kiekis placebo grupėje padidėjo beveik 6 kartus (579%), o jota-karagenino grupėje reikšmingai sumažėjo (–92%, p < 0,009). Šis rezultatas parodė, kad pacientų gydymas jota-karageninu sąlygoja statistiškai reikšmingą virusų kiekio gleivinėje sumažėjimą.

Jota-karageninas sutrumpina ligos trukmę 2 dienomis3
Pirmojo vizito metu abi grupės pacientų jautė panašaus stiprumo simptomus – jota-karagenino grupė 6,42 ± 0,18, placebo grupė 6,59 ± 0,16. Vidutiniškai ligos trukmė jota-karagenino grupėje buvo 2 dienomis trumpesnė, palyginti su placebo grupe (tarp vaikų: 7,6, palyginus su 9,4 dienos, tarp suaugusiųjų: 11,6, palyginus su 13,7 dienos).

Jota-karageninas sumažina peršalimo simptomų stiprumą iki 3 kartų1
Simptomų stiprumo lygis apskaičiuotas vertinant aštuonių atskirų simptomų (galvos skausmas, raumenų skausmas, karščiavimas, gerklės skausmas, užsikimšusi nosis, sloga, čiaudulys, kosulys) stiprumo vidurkį. Jota-karagenino grupė simptomų silpnėjimą pajuto jau ketvirtą gydymo dieną. Kita grupė būklės palengvėjimą pajuto daug vėliau.

Jota-karageninas sumažina atkryčių dažnį 2 kartus4
Jota karagenino grupėje liga pasikartojo 14% pacientų, o placebo grupėje – 30% (p = 0,01).
Kadangi kai kurie pacientai patyrė daugiau nei vieną ligos atkrytį stebėtu periodu, buvo skaičiuotas vidutinis paciento ligos pasikartojimo skaičius. Vidutinis vienam pacientui tenkantis ligos pasikartojimo skaičius jota-karagenino grupėje buvo 0,15, o placebo grupėje – 0,38 (p = 0,01).

Suvartojus AGOVIRAX® pastilę, pasiekta jota-karagenino koncentracija seilėse daugiau kaip 60 kartų viršija minimalų lygį, reikalingą nuslopinti tirtų virusų replikacijai arba prisijungimui13
IC90 (inhibitory concentration 90%) – koncentracija, kuri slopina 90% tam tikro proceso (pvz., viruso ar bakterijų augimo).
